עבודה‏ > ‏

עבודה לסטודנטים

יש לך דרכון ישראלי וקיבלת אשרת לימודים?

מזל טוב, עכשיו מותר לך גם לעבוד.

העבודה מותרת בכל תחום, גם אם הוא לא קשור ללימודיך (מסלול הלימודים שלך רשום באשרה), ובלבד שאתה עובד כשכיר (Beschäftigungsverhältnis).

עם זאת, קיימת מגבלה חשובה לגבי היקף עבודתך.

אשרת הלימודים מוענקת, בין השאר, על סמך הוכחת מימון (Finanzierungsnachweis), למשל מלגה. המשמעות היא, שמבחינת תנאי האשרה שלך, עקרונית כבר אמור להיות לך מספיק כסף בזמן הלימודים, משום שאחרת לא היית יכול לקבל אשרה לצורך לימודים. על מנת להקשות על רמאויות בנקודה זו, מתירה לך האשרה להרוויח כסף כיס, אך לא מעבר לכך - אחרי הכל, עיקר זמנך אמור להיות מושקע בלימודים!

מכשול זה מיושם על ידי הגבלת היקף עבודתך לתשעים ימים מלאים בני שמונה שעות כ״א או 180 חצאי־ימים בני ארבע שעות כ״א בשנה קלנדרית (ינואר עד דצמבר). עבור מעסיקים רבים, זו בעיה, שכן הם זקוקים לעובדים בהיקף גדול יותר. מצד שני, הוצאות המעסיק קטנות יותר, אם העובד הוא סטודנט (ביטוח בריאות למשל כבר יש לך, אז המעסיק לא נדרש להפריש זאת עבורך).

איך זה עובד?

אתה אמור לידע את לשכת הזרים על תחילת העבודה שלך ולתעד את היקף העבודה, על מנת לוודא ולהוכיח שלא עברת על תנאי האשרה. שים לב: אתה לא מבקש היתר לעבוד, הרי כבר קיבלת אותו עם האשרה ומותר לך לעבוד מבלי לחכות לתשובה כלשהי מלשכת הזרים, שמן הסתם לא תגיע. כלומר, מספיק לשלוח פקס או מכתב. לשכת הזרים, מצידה, לא תפנה את הטיפול במקרה ללשכת התעסוקה, כפי שהיא עושה בד״כ, אלא תרשום לפניה את עובדת היותך מועסק.

אם מצאת עבודה בתחום האקדמי, לא חלה עליך מגבלה זו ומותר לך לעבוד כמה שתרצה. זו יכולה להיות עבודה כעוזר מחקר אצל פרופסור כלשהו או כעוזר מטבח בקפיטריה - העיקר שזה נעשה במסגרת אקדמית.

כדאי לדעת: העבודה האקדמית לא חייבת להתבצע במוסד הלימודים הספציפי שלך, כדי להיות פטורה מהגבלת הימים. כל מוסד אקדמי המוכר ע״י המדינה מתאים - ויש לא מעט כאלה בברלין. שווה לעבור בין הקמפוסים ולבדוק את לוחות המודעות.

בהצלחה!
יואב

נ.ב.
על סטודנטים גרמנים, שנהנים מהטבות כלכליות רבות שאינן מוענקות לזרים, חלים כתוצאה מאותן הטבות תנאים נוספים. אסור להם, למשל, להרוויח יותר מכ־400 אירו בחודש או לעבוד יותר מעשרים שעות בשבוע, אחרת הם יאבדו את זכאותם לביטוח בריאות בחינם דרך ההורים. אל תתן לסיפורי החברים הגרמנים שלך לבלבל אותך: רובם לא רלוונטיים עבורך, משום שבכל מקרה אינך נהנה מאותן הטבות.