עבודה‏ > ‏

הג׳וב־סנטר

הג׳וב־סנטר - למי, למה ואיך - מאת אור שחר (אשת יוגה)הג'ובסנטר
חברים יקרים: מכיוון שכבר עברתי את כל הסיפור הזה, צברתי קצת ידע, כל הזמן שואלים על זה שאלות וגם קצת בא לי לשחק אותה ותיקה החלטתי לנסות לכתוב את המסמך הנ"ל שאולי יעזור למישהו. אני לא מומחית אין לי שום הסמכה חוקית והכל נכתב מניסיוני האישי הדל ומניסיונם של חבריי ובני משפחתי.


הקדמה

הדבר הראשון שחשוב לציין הוא שבכדי לקבל תמיכה מהג'וב סנטר אתם חייבים להיות או אזרחי  גרמניה או תושבי גרמניה (למשל, ע.ע נשואים לאזרח/ית) או לפחות אזרחי האיחוד האירופאים- שמקבלים תמיכה אחרת ועוברים תהליך אחר ממה שיפורט כאן.

הדבר השני, שאף יותר חשוב להבין על ההתחלה, הוא שהתהליך הוא תהליך בירוקרטי ארוך ומייגע כמו שאפשר למצוא רק בגרמניה והוא גם די מחייב. בעיני לא שווה לעבור אותו אם אתם לא באמת מתכננים ברצינות לעבור לגור פה לתקופה ארוכה ומשמעותית ולא באמת צריכים את העזרה מהמדינה! אני לא נכנסת פה לדיון תרבותי או מוסרי, אפילו ברמה הטכנית נטו, אני לא ממליצה לעבור את התהליך הזה לשווא.

הדבר השלישי, שאולי נראה לא עקרוני אבל חשוב להבינו מראש, הוא שהג'וב סנטר הוא לא לשכת האבטלה. נגיד עבדת בגרמניה ופוטרת- אתה לא תגיע לג'וב סנטר. אם הבינותי נכון הג'וב סנטר מיועד  אך ורק לאזרחים שהם בעלי חוסר יכולת לעבוד (נגיד, חוסר בשפה או בהכשרה מקצועית או השכלה) שהם גם חסרי אצמעים. כאשר מבינים את זה יותר קל להבין מה רוצים מכם ולמה בהקשר יותר רחב.

לאחר שהבנתם למה אתם נכנסים מומלץ להתחיל עם התהליך הבירוקרטי כמה שיותר מוקדם כי הוא לוקח קצת זמן והרבה סבלנות.

טיפ של אלופים: מהרגע שהגשתם בקשה לפתיחת תיק עד לרגע שבו תקבלו את המסמך שמצהיר רשמית שאתם נתמכי ג'וב סנטר (וכסף) יעבור כחודש וחצי. כאשר תקבלו את הכסף אתם תקבלו גם החזר רטרואקטיבי על הזמן שבו המתנתם

 

שלב א׳

לאחר שבררתם את שעות וימי הפתיחה (המשונים) גשו לסניף הג'וב סנטר הקרוב למקום מגוריכם בשעות הבוקר המוקדמות כשאתם מצויידים ב: 1) הדרכון הזר שלכם  2) תעודה ההרשמה שלכם שהוצאתם בבורגראמט (או בגרמנית:אנ.מאל.דונג) 3) מתורגמן/ית.

טיפ של אלופים: מומלץ לדבר אנגלית עם המתורגמן ולא בשפת האם שלכם- ככה שאולי הפקידים לפחות קצת מבינים מה אתם אומרים ולא צריכים לנסות להתמודד עם חוסר ההבנה שלהם וחוסר הנוחות שלהם מול ההשפה המוזרה ביותר שאתם מדברים, שסביר להניח שהם מעולם לא שמעו לפני כן.

 

שלב ב׳

חכו בתור בסבלנות בשביל לקבל הפנייה לחדר המתאים שגם בו תחכו בסבלנות עד שלבסוף תפגשו פקיד חביב שיתן לכם תור לפתיחת תיק (שלא בהכרח יהיה בשבוע הבא) ורשימה ארוכה ומפחידה קלות של מסמכים שאתם נדרשים להמציא ולהביא עמכם עד לפגישה.

ייתכן שגם ישלחו אתכם להיפגש עם עוד פקיד/ה שישאל אתכם שאלות לגבי עברכם וכישוריכם המקצועיים.

 

שלב ג׳

אל תלחצו! קחו את הרשימה ועברו עליה עם מישהו דובר גרמנית.הרשימה אומנם ארוכה אבל אתם חייבים להביא רק את מה שמסומן לכם :)- תכננו את עצמכם כך שתגיעו לפגישה מוכנים עם כל המסמכים 100% פיקס (ואני מתכוונת מאה אחוז מושלם ברמת הפרפקציוניסטיות שרק גרמנים יכולים לדמיין)- לא סתם יש לכם הרבה זמן עד הפגישה.

נגיד:

1. בחרו קופת חולים (אני אישית ממליצה על טכניקר.קראנק.קאסה) ופנו למשרדם, הסבירו להם את הסיטואציה שלכם מול הג'וב סנטר ובקשו מהם את האישור המתאים (שבו הם רק אומרים שהם יסכימו לבטח אותך אחרי שתהיה רשמית נתמך ג'וב סנטר)- הם אמורים להבין על מה  אתם מדברים.

2. במקרה שאין לכם כבר אחד, פתחו חשבון בנק מקומי. הג'וב סנטר מבקש תדפיס חשבון של שלושת החודשים האחרונים בבנק שלכם גם כאן וגם בארץ. עדיף להראות שבחשבון הבנק שלכם כאן אין כלום וגם שבחשבון הבנק שלכם בארץ אין הרבה כסף ואין הכנסות. את תדפיסי החשבון הדפיסו מהאתרים של הבנקים שלכם (זה מספיק) הכי קרוב שאתם יכולים לתאריך הפגישה. כמובן שלפני שאתם מדפיסים מהאתר של הבנק הישראלי שלכם תעבירו את שפת האתר לאנגלית.

3. את הטפסים הארוכים והמפחידים שנתנו לכם למלא מלאו בעזרת דובר גרמנית ברמה גבוהה או בעזרת משרדים שמיועדים לעזרה בדברים האלו (ישנו מסמך נוסף בקבוצה שבו יש כתובת למשרד מאוד נחמד שכזה). בעיקרון צריכים להיות עוד משרדים כאלו בעוד שכונות רק צריך לחפש אותם.

4. גשו למשרד הרנטה הקרוב למקום מגוריכם והוציאו מספר רנטה וכולי.

5. אם אין לכם מסמכים מסויימים, נגיד, קורות חיים או חוזה דירה- המציאו אותם! הייו יצירתיים ותעזרו בכל חבירכם דוברי הגרמנית.

6. גם אם לא ביקשו הביאו כל מסמך שיש לכם (אני נגיד שלפתי ברגע האחרון העתק של הכרטיס טיסה שלי וזה די עזר)

העבודה היא קשה ומתסכלת, אך לבסוף משתלמת.

 

שלב ד׳

הגיעו לפגישה מוכנים להכל, רגועים, עם כל המסמכים מושלמים וכמובן עם מתורגמן/ית.

 

שלב ה׳

חכו בסבלנות והכסף יגיע. התמיכה שתקבלו תתחלק לשניים:

1. שכר דירה בדיוק כמו שפורט בחוזה שלכם, מינוס החשבונות של החשמל והטלפון (ואם זה חלק מהחוזה אז מן הסתם גם חשבון האינטרנט)

2. כ370 יורו לאוכל, נסיעות, הוצאות נוספות של דירה, פנאי וכו'. הכסף הזה מספיק אבל בדר"כ מספיק מאוד בדיוק. מניסיוני האישי אל תבנו על לחסוך כסף ובטח לא על להתעשר או על חיי מותרות

חשוב! אם אתם תושבי האיחוד ולא תושבי גרמניה אתם לא תקבלו את כל התמיכה הנ"ל, התמיכה שאתם תקבלו היא רק בזה שלא תצטרכו לשלם על הקורס שפה ואולי גם עוד כמה דברים אחרים שאני אישית לא יודעת עליהם. אני אשמח עם מישהו יוכל להעיר ולהאיר על הנושא.

 

שלב ו׳

כאשר יגיע הכסף יגיע בדואר גם האישור (או בגרמנית: די בשטדיגונג.שאיין):

1. גשו איתו לבורגר.אמט והוציאו שם ברלינר פאס שיספק לכם הנחות במוסדות תרבות, בבריכה ובעיקר ברכישת כרטיס חודשי לרכבת!

2. גשו לקופת החולים שלכם והסדירו סופית את הביטוח הרפואי שלכם

3. גשו עם הבשטדיגונג גם לבית הספר לגרמנית הקרוב למקום מגוריכם שעובד עם ה"באמפ" (אלו שהולכים לשלם לכם על הקורס) והרשמו ללימודי גרמנית. גם לבאמפ לוקח כחודשיים לאשר את זה שהוא ישלם עליכם

טיפ של אלופים 1: ניתן לבקש מהבית הספר שיכתוב לכם מכתב לג'וב סנטר שאתם רוצים להתחיל ללמוד כמה שיותר מוקדם וסביר להניח שהג'וב סנטר יאשר זאת וזה אכן יהיה אפשרי.

טיפ של אלופים 2: כל מילה או חוק גרמר הזוי שאתם לומדים בגרמנית היא כמו זהב שמקל על חייכם בגרמניה- אתם רוצים להתחיל ללמוד גרמנית כמה שיותר מהר.

 

שלב ז׳ (וכשמו כן הוא)

היו מודעים לעובדה שהסיפור לא נגמר ושמעתה ואילך אתם מחוייבים בדיווח לג'וב סנטר על כל  דבר משמעותי שקורה בחייכם: מעבר דירה, מציאת עבודה או אפילו עם אתם יוצאים מהעיר. גם האישור שקיבלתם הוא רק לשלושה עד שישה חודשים ולפני חידושו שוב תצטרכו למלא טפסים ובמקרה הצורך גם תוזמנו לפגישת ברור.

טיפ של אלופים 1: כאשר אתם מוצאים דירה שבה יש לכם חוזה מסודר וארוך טווח (כלומר, לא סאבלט) אתם יכולים לקבל עזרה מהג'וב סנטר ברכישת רהיטים. אם אתם גם החתומים הראשיים על החוזה (או בגרמנית: האופט.מיטר),  הג'וב סנטר יוכל גם לעזור לכם בתשלום הפיקדון על הדירה (או בגרמנית: קאוציון). כמובן גם מצילי חיים אלו כרוחים בלהגיע לשם עם מתורגן ובלבקש ממש יפה ולהמציא מסמכים ולחכות בסבלנות.

בהזדמנות זאת אני גם אציין ששוק הדירות בברלין מלא בדירות נהדרות וחברות ניהול קשוחות ובתור נתמך ג'וב סנטר קשה להגיע למצב שבו אתה מקבל חוזה לדירה שבו אתה השוכר הראשי ובתור התחלה מומלץ לבנות על דירות עם שותפים או סאב-לאטים ארוכי תווך או קומבינות אחרות.

טיפ של אלופים 2: מומלץ ואף יכול להיות הכרחי באיזשהו שלב של הלימודים למצוא "מיני-ג'וב”, כלומר עבודה חלקית מאוד ששכרה עד 400 יורו. כאשר תהיה לכם עבודה כזאת חלק מהקצבה הרגילה שלכם תרד אך עדיין תשארו עם יותר כסף ביד ובדר"כ אין סיבה לא לשלב קצת עבודה עם השלוש וחצי שעות לימודים ביום.

 

סיכום

כאשר אתם נתמכים ע"י הג'וב סנטר זה כמו חוזה שיש לכם מולם וכמו כל חוזה יש לכם בו זכויות וחובות. בגרמניה לוקחים חוזים מאוד ברצינות ולכן עליכם למלא בהקפדה אחרי כל חובותכם אך בתמורה אתם גם תקבלו הרבה מאוד תמיכה והרבה זכויות שלא מאפשרות להם להפסיק את הקצבה שלך עד שבאמת אתה עומד על הרגליים לחלוטין מבחינה כלכלית.

הכל משתנה כל הזמן, וחוקי הג'וב סנטר הם חלק מזה, אז קחו את זה בחשבון ואם חוויתם לאחרונה משהו אחר או חדש- ספרו לנו. אנא הגיבו, הוסיפו ושאלו שאלות - אני די בטוחה ששכחתי דברים ושישנם דברים נוספים שאני לא יודעת.

זהו חברים, נראה שזה הכל - שיהיה הרבה בהצלחההמון תודה לטל (כפרה עליה שתזכה לחיים ארוכים) מורתי, רבתי, מתורגמנתי ואחותי.