לימודים‏ > ‏

קורסי שפה

גרמנית שפה קשה? תלוי את מי שואלים...

ברוב המקרים, לפני שתוכלו להתחיל לעבוד בעסק או בחברה גרמנית, תצטרכו להוכיח שליטה טובה בשפה הגרמנית. גם כדי להתקבל ללימודים באוניברסיטה - בוודאי אם מדובר באוניברסיטה ציבורית, להוציא מסלולים בודדים באנגלית - תדרשו להוכיח ידיעות טובות מאד בגרמנית. על מנת לרכוש ידיעות בשפה זו או לשפר את יכולותיכם הקיימות, כדאי להשתתף בקורס מודרך באחד מבתי הספר ללימודי השפה הגרמנית הפזורים ברחבי ברלין.


בתי ספר פרטיים

רוב בתי הספר ללימוד השפה נמצאים בבעלות פרטית ומונחים על ידי שיקולים עסקיים. כמו תמיד, כדאי להשוות את המבצעים האקטואליים ולראות היכן תקבלו את התמורה הטובה ביותר לכספכם. משמעותו של מחיר יקר אינה בהכרח קורס מעולה, אבל מספר התלמידים בכיתה מהווה גורם משמעותי (משום שהמורה יכול להקדיש תשומת לב רבה יותר לכל תלמיד), וככל שהכיתה קטנה יותר, כך נוטה המחיר לצמוח. מלבד זאת, מורים טובים ומנוסים מעדיפים כמובן שלא לעבוד עבור שכר נמוך יחסית, כך שגם לאיכות המורה ישנה השפעה על מחיר הקורס.

בנוסף, מיקומו של בית הספר וקירבתו לדירתכם יכול להוות שיקול חשוב (ישנם בתי ספר המפעילים כמה סניפים, למשל ברליץ). להלן כמה דוגמאות לבתי ספר פרטיים שאספתי עבורכם:


בתי ספר נוספים תוכלו למצוא, בין השאר, בעזרת האתר הבא: www.sprachkurse-weltweit.de/deutsch/berlin.htm


מוסדות לתועלת הציבור

לצד בתי הספר הפרטיים קיימים גם מספר מוסדות שאינם מונחי רווח ואשר מציעים קורסים ללימוד השפה. עם זאת, גם שם צריך לשלם, ואין הכרח שהמחירים יהיו זולים יותר. לכן, גם כאן כדאי וצריך להשוות.

החשוב מבין המוסדות האלו הוא מכון גתה המפורסם, שאחראי מטעם מדינת גרמניה על הפצת השפה והתרבות הגרמנית ברחבי העולם. אם אתם מכירים את שלוחותיו בירושלים ובתל-אביב, תשמחו בוודאי לדעת שהוא מפעיל שלוחה גם במרכז ברלין:

www.goethe.de/ins/de/ort/ber/enindex.htm

זוהי כאמור שלוחה בלבד, שכן מנהלת המכון יושבת במינכן. בקורסים של מכון גתה תוכלו לפגוש בדרך כלל אנשים צעירים מרחבי העולם, בעוד שבבתי הספר האחרים גדול יותר חלקם של האנשים המיושבים, בעלי מקצוע או משפחה, הלומדים גרמנית בגיל מתקדם יחסית.

מוסד אחר הוא המרכז ללימודי מבוגרים (Volkshochschule). מוסד ציבורי זה עוסק בדרך כלל בהפצת ידע בתחומים כלליים ומחזיק סניפים רבים בכל רחבי ברלין. זוהי האפשרות הזולה ביותר הקיימת בברלין ללימודי שפה במסגרת של כיתה. אין זולים מהם בשום עונה ועם שום מבצע. פרטים נוספים תמצאו באתר המאגד את כל המרכזים ללימודי מבוגרים בברלין:

www.vhs.berlin.de

לצד המרכזים הכלליים ללימודי מבוגרים, מפעילה גם הקהילה היהודית מרכז כזה משל עצמה (Jüdische Volkshochschule), שמתמקד בתחומי דעת יהודיים (דת, היסטוריה, פילוסופיה, לימודי עברית, יידיש וכו'). כשירות עבור היהודים הרבים שהיגרו לכאן ממדינות ברית המועצות לשעבר, מציע המרכז אף קורסים ללימוד גרמנית:

www.jvhs.de/programm_kurse.php?id=32


והכי חשוב: ההשקעה שלכם!

בכל מקום שבו תבחרו לקחת קורס ללימוד גרמנית, את השפה עצמה תלמדו לא רק בקורס, אלא עשרים וארבע שעות ביממה (כמעט...). זה לא תמיד פשוט, אך אני ממליץ בחום שלא להתפתות לשוחח עם המקומיים באנגלית. התגברו על הפיתוי ותרגלו את השפה בכל הזדמנות. רק תרגול מתמיד יקנה לכם שליטה טובה בגרמנית.

למעשה, התרגול שלכם מחוץ לשעות הקורס חשוב הרבה יותר מגודל הכיתה ומאיכות המורה.

אם הינכם זקוקים לעזרה אישית, תוכלו לפנות ליואב ספיר (טלפון: 0178-1962147, דוא״ל: yoavsapir@hotmail.com), אקדמאי ישראלי, בעל תואר שני בספרות גרמנית, החי כאן משנת 2006 ועוסק, בין השאר, בתרגומים מעברית לגרמנית (ולהיפך), בכתיבה לכתבי־עת גרמניים וכיו״ב. אצלו תוכלו לקבל שיעורים פרטיים בגרמנית המותאמים במיוחד לדוברי עברית כשפת אם.


הקורס ללימוד גרמנית והויזה שלכם כישראלים - הילכו שניהם יחדיו?

ללימודי השפה יכולות להיות גם השלכות חיוביות על יכולתכם להאריך את היתר השהיה שלכם בגרמניה אל מעבר לשלושת החודשים של ויזת התיירות המוקנים לכם אוטומטית עם הגיעכם לגרמניה. על מנת להשאר כאן יותר מתשעים יום, עליכם לבקש אשרת שהיה (בהנחה שאתם מחזיקים, כמוני, בדרכון ישראלי בלבד). אמנם כישראלים הינכם נמצאים מראש במעמד מועדף לעומת מדינות רבות אחרות, אבל אשרת שהיה אינה ניתנת אלא אם יש לכך סיבה המעוגנת בחוק (למשל: עבודה, לימודים, נישואין וכיו״ב).

קורס ללימוד השפה הגרמנית יכול - בתנאים מסויימים, למשל אם מדובר בקורס אינטנסיבי - לשמש כסיבה מוצדקת לקבלת אישור שהיה לצורך לימודים. עם זאת, אישור השהיה לא ינתן לתקופה ארוכה יותר ממשך הקורס עצמו (זה נכון לגבי כל נימוק לאישור שהיה ולא רק לגבי קורס השפה). עבור משך הקורס תוכלו לקבל גם ביטוח רפואי מוזל (אך מצומצם בהיקפו). פרטים נוספים בעניין זה תוכלו למצוא באתר הרשמי של מדינת ברלין:

www.berlin.de/labo/auslaender/dienstleistungen/studium.html

בהצלחה!