סמס לישראל וממנה

משלוח הודעות סמס נשמע דבר פשוט, אך למרבה הצער אינו כזה.

בגרמניה פועלים מפעילים סלולאריים רבים - רובם ״וירטואליים״, כלומר ללא תשתית תקשורת משלהם. בשורה התחתונה, קיימות בגרמניה ארבע רשתות סלולאריות:
  • טֶה-מובייל (T-Mobile)

  • ווֹדָהפוֹן (Vodafone)

  • אוֹ-טוּ (O2)

  • אֶה-פְּלוּס (E-Plus)
כל שאר המפעילים משתמשים בתשתית של אחת מארבע הרשתות הנ״ל - כאשר קיימים בין הרשתות הבדלים משמעותיים בתקשורת סמס עם ישראל.

הרשת הבעייתית ביותר היא אה-פלוס. מנסיוני, ברשת זאת ניתן לקבל הודעות רק ממנויי סלקום ופלאפון. ניתן לשלוח הודעות רק אל מנויי סלקום בארץ. בשליחה למנויי פלאפון ואורנג׳, לדוגמא, לא מתקבלת הודעת שגיאה וההודעה אף נזקפת לחובתכם בחשבון, אך היא פשוט לא מגיעה. נציגי אה-פלוס אישרו את קיום הבעיה בשיחות עמי, אך לא נראה פתרון באופק.

ברשת או-טו ניתן לתקשר עם כל הרשתות בארץ, אך הודעות שנשלחות מרשת זו לרשת פלאפון יוצרות בעיה אחרת: המערכת של פלאפון לא מאשרת לאו-טו את קבלת ההודעה, כך שאו-טו ממשיכה לשלוח אותה שוב ושוב (ושוב). בהתחלה כל חמש דקות, אח״כ בהפרשי זמן הולכים וגדלים, במשך כשבועיים. תופעה זו כמובן מטרידה מאד את המנוי בארץ שאליו שלחתם את ההודעה.

ברשת וודהפון ניתן לשלוח ולקבל הודעות סמס ללא בעיות כלל. למיטב ידיעתי זה גם המצב ברשת של טה-מובייל.

ניתן להתגבר על בעיות אלה על־ידי החלפת מפעיל ורשת, כמובן, אך ניתן גם לעקוף אותן באמצעות שליחת הודעות סמס דרך המחשב או הסמארטפון. טל אלון (ברלינרית) מוסיפה למדריך הטרמפיסט שאפשר לשלוח כמות יומית נכבדה של הודעות בחינם - וזאת דרך שירות הדוא״ל ג׳ימייל. מקבל ההודעה בארץ אף יכול להשיב בעלות משלוח הודעה רגילה, מקומית, בישראל.
נכון להיום, ניתן לשלוח בארץ הודעות למנויי פלאפון ואורנג׳. אמנם כיום כבר לא ניתן לדעת לפי הקידומת, באיזו חברה המנוי נמצא, אך השירות של ג׳ימייל מיידע באופן מיידי על הצלחה או כשלון בשליחת ההודעה.