קבלת שירות רפואי

חליתם ואתם רוצים ללכת לרופא? בין אם אתם מבוטחים באופן פרטי ובין אם באופן ציבורי, התחנה הראשונה שלכם היא רופא המשפחה, המכונה כאן ״רופא כללי״ (Allgemeinarzt). תור אצל רופא כללי ניתן לקבל בד״כ באופן מיידי וללא המתנה ארוכה, שכן הוא לא עוסק בטיפולים ארוכים. כדי לקבל את התור, עליכם להצטייד בכרטיס המבוטח (Versichertenkarte) שקיבלתם מקופ״ח שלכם ולהציג אותו בפני פקידת הקבלה. כרטיס זה מעיד עליכם שהינכם מבוטחים וזכאים לקבלת השירות הרפואי - תזדקקו לו בכל פניה לקבלת שירות ולכן כדאי מאד לשמור אותו בארנק.
 
הטיפול אצל רופא כללי – להבדיל מרופא מקצועי (עם התמחות בתחום ספציפי) – עולה לקופת החולים (ציבורית ופרטית כאחד) פחות. לכן, האינטרס של קופת החולים הוא לאפשר לרופא הכללי לבדוק אותכם תחילה: אולי הוא יוכל לפתור את הבעיה בעצמו. אם לא, תקבלו מהרופא הכללי הפניה (Überweisung) לרופא מקצועי.

ההפניה היא מושג מפתח בקבלת שירותים רפואיים. אל תתביישו לומר לרופא הכללי מראש, לאחר שתיארתם את הבעיה, שאתם מבקשים הפניה. בשביל זה הוא שם. גם עבור מוצרים רפואיים (תרופות ועוד) צריך להצטייד בהפניות מתאימות - מרשמים.
 
אם תלכו ישירות לרופא מקצועי או לנותן שירות אחר (בית מרקחת, למשל), ללא הפניה או מרשם, קופת החולים ״תעניש״ אתכם דרך הכיס.
 
בקופות החולים הציבוריות הנזק קטן: עשרה אירו שיהיה עליכם לשלם אצל הרופא המקצועי ושהיו נחסכים מכם אילו הייתם באים אליו עם הפניה מהרופא הכללי. עקרונית, אם במהלך הרבעון טרם נפגשתם עם רופא ולכן עוד לא שילמתם את דמי הביקור הרבעוניים, זה לא ממש משנה לאיזה רופא תלכו קודם. הכלל הוא: הרופא הראשון שאליו תלכו, הוא הרופא שאצלו תשלמו את דמי הרבעון. אותו רופא, שאצלו שילמתם את דמי הרבעון, הוא הרופא שאחראי מעתה והלאה, במשך כל הרבעון, על מתן ההפניות - גם אם מדובר ברופא מקצועי ולא כללי. הבעיה היא שאצל רופאים מקצועיים, בדרך כלל, קשה לקבל תור ולכן לא כדאי להיות תלויים ברופא כזה בהמשך הרבעון. כמובן שאתם תמיד יכולים, גם ללא הפניה מהרופא הראשון, לגשת לרופא כללי ולשלם שוב את דמי הרבעון.
 
בקופות החולים הפרטיות, לעומת זאת, הנזק גדול יותר: דילוג על ביקור אצל הרופא הכללי עלול לגרום לכך שקופת החולים לא תהיה מוכנה לשאת בנטל התשלום לרופא המקצועי, באופן חלקי או מלא.
 
כך גם לגבי תרופות, מדרסים, קביים ועזרים אחרים: אם קניתם אותם עם מרשם מרופא, תוכלו לזקוף את העלות לחובת הקופה. אם קניתם מוצר רפואי על דעת עצמכם, לא תוכלו לקבל, בדיעבד, שום דבר מהקופה.