השגת אישור שהיה

הדרך לאישור השהיה: מה שלא הורג, מחשל!

כישראלים, אינכם נדרשים לבקש אשרת כניסה (ויזה) לגרמניה. עם הגיעכם, ניתנת לכם באופן אוטומטי אשרת תייר, שתקפה לתשעים ימים. אם ברצונכם להישאר כאן לתקופה ארוכה יותר (ואין לכם דרכון של האיחוד האירופי), עליכם לבקש אישור שהיה מבעוד מועד. ישראל משתייכת למעגל מצומצם של מדינות ״מועדפות״, שבו נמצאות גם אוסטרליה, יפן, קנדה, דרום־קוריאה, ניו־זילנד וארה״ב. עובדה זו תקל עליכם, כל עוד תפעלו על פי ההנחיות.

לקבלת אישור שהיה עליכם לפנות ללשכת הזרים של מדינת־המחוז ברלין. גרמניה מחולקת לשש־עשרה מדינות עצמאיות־למחצה, כאשר סמכויות השלטון מחולקות בין הממשלה הפדראלית לבין המדינות המרכיבות את הפדרציה – אחת מהן היא ברלין עצמה. הטיפול בזרים עצמם מסור לידי מדינות־המחוז ולמרות שהכללים נקבעים באופן פדראלי, היישום שלהם עשוי להשתנות ממדינה למדינה.

לשכת הזרים של מדינת ברלין הינה גוף גדול המטפל בכל הזרים השוהים בעיר - ומדובר במאות אלפים. המחלקה שאחראית (בין השאר) לישראל נקראת: IV Z 6. למרבה הצער, לשכת הזרים אינה מתוקצבת, כנראה, באופן מספק, ולכן רמת השירות שתקבלו שם עלולה להיראות לכם ״לא־גרמנית״. על מנת להקל עליכם את ההתמודדות עם החוויה הזו, הנה הסבר של האפשרויות העומדות לרשותכם:

באפשרותכם להגיע ללשכת הזרים סתם־כך, בשעות הפתיחה. עם זאת, תיאלצו לעמוד בתור ראשוני, רק כדי לקבל מספר למחלקה הרלוונטית עבורכם, ללכת לאותה מחלקה ואז להמתין שוב עד שיגיע מספרכם. לפעמים אין תורים ארוכים, אך מניסיוני מומלץ מאד להגיע כחצי שעה לפני שעת הפתיחה (לפי היום בשבוע, אפילו עם עוד חושך בחוץ), כדי לתפוס מקום מוקדם בתור. גם כך, יכול להיות שתיאלצו להמתין מספר שעות, כפי שכבר קרה לעבדכם הנאמן. את שעות הפתיחה, הכתובת ותחנות התחבורה הציבורית הקרובות תוכלו למצוא בעמוד הבא:
http://www.berlin.de/labo/auslaender/dienststelle/index.html

על מנת להימנע מהמתנה ארוכה כזו (בתור הראשון, עד קבלת המספר, היא מתבצעת בעמידה...), מומלץ מאד לקבוע תור מראש. תוכלו לעשות זאת על ידי שליחת אימייל לכתובת של המחלקה האחראית עליכם כישראלים:
Termin.Z6@labo.berlin.de
או לפקס מספר: 9028-3466 (בתוך ברלין).

מניסיון, יכול מאד להיות שלא יענו לכם, מאחר והם מקבלים מאות פניות כאלו מדי שבוע. במקרה כזה, כדאי להתקשר אליהם בטלפון. כשירות מיוחד אני חולק עמכם מספרי טלפון במחלקה הרלוונטית עבורכם, שלא מפורסמים לציבור ושהשגתי בעמל רב:

הקידומת של המחלקה היא: 030-90269
למספר זה עליכם להוסיף אחת מהסיומות הבאות:
4277, 4269, 4278 או (המספר של מנהלת המחלקה): 4276

זה לא ממש משנה לאיזו שלוחה אתם מחייגים - העיקר שמישהי תענה לכם (עובדות שם רק נשים). אם הצלחתם להשיג מענה, אשריכם! מזלכם גדול. בקשו לקבל תור במחלקה שלכם וקחו כל מה שיתנו לכם.

יכול להיות שתיאלצו לחייג פעמים רבות (מאד). כבר קרה לי בעבר שהצלחתי. לעומת זאת, גם קרה לי שלא הצלחתי, למרות שניסיתי במשך שבוע ובכל שעות היום. בייאושי אפילו הגעתי אז ללשכת תלונות הציבור של העיריה, שהסבירו לי ברוב טובם, שאני פשוט מתקשר בזמנים הלא נכונים:
״היום אין קבלת קהל, לכן הם גם לא עונים לטלפונים. התקשר בימים של קבלת קהל״.
– אבל התקשרתי גם בימים כאלו!
״בימים של קבלת קהל הם עסוקים מאד בקבלת הקהל ולכן אינם יכולים לענות. נסה להתקשר בשעות הבוקר.״
– אבל אני מנסה משבע בבוקר!
״בשבע בבוקר הם פותחים ואז כבר מתחילה קבלת הקהל. נסה להתקשר בימים שבהם אין קבלת קהל...״
(סיכום של שיחה אמיתית שלא הובילה לשום מקום.)

במצבים כאלו אין ברירה: לוקחים ספר טוב, סנדוויצ’ים ושתיה, ונוסעים בשש בבוקר כדי לעמוד בתור.

אם חיכיתם עד לרגע האחרון (זמן קצר בלבד לפני תום הויזה שלכם), אין טעם לנסות לקבל תור – בדרך כלל תקבלו תור רק לעוד חודש וחצי – חודשיים, וזה יהיה כבר מאוחר מדי. במקרה כזה באמת אין ברירה: עליכם להגיע ביוזמתכם ולחכות בתור, גם אם רק כדי לקבל אישור זמני (״פיקטיבי״, ראו בהמשך).

כאשר כבר הגעתם ללשכת הזרים – חשוב מאד שיהיו ברשותכם כל המסמכים הרלוונטיים. המסמכים הבסיסיים הם: דרכון, אישור ביטוח רפואי, תמונת פספורט ביומטרית ואישור רישום בעיריה (ראו כאן – אלא אם זו לא הפעם הראשונה שאתם מגיעים ללשכת הזרים בברלין וכבר יש לכם שם תיק). בנוסף כדאי שיהיו ברשותכם כמה עשרות אירו במזומן לתשלום האגרה, במקרה שתקבלו את האישור (בד״כ כעשרים עד שלושים אירו, תלוי באשרה). אם חסר לכם מסמך, תיאלצו לחזור לשם שוב!

בנוסף למסמכים הבסיסיים תיאלצו להציג גם מסמכים הקשורים לבקשה הספציפית שלכם. לשכת הזרים אינה רשאית לחלק אישורי שהיה סתם־כך, אלא רק על סמך סיבה מוצדקת. סיבה כזאת היא, למשל, לימודים (הביאו את אישור ההרשמה שלכם ואישור על מימון מחייתכם, למשל אישור על קבלת מלגה), עבודה כשכיר (הליך מורכב שאתאר בעתיד), נישואין (הביאו תעודת נישואין) וכן הלאה. גם ההצהרה על כוונה להינשא, יחד עם חוזה שכירות משותף, יכולה לעזור.

אם אתם סטודנטים באחת האוניברסיטאות הציבוריות, כדאי לדעת שאגודת הסטודנטים מפעילה שירות ויזה (Visaservice) על מנת לחסוך לכם את החויה הקשה (אך המחשלת!) של פניה אישית ללשכת הזרים. הסטודנטים שעובדים בשירות הויזה של אגודת הסטודנטים יבדקו שיש ברשותכם את כל המסמכים הדרושים, יקחו אותם מכם ויעבירו אותם במרוכז ללשכת הזרים (בצירוף הכסף עבור העמלה שאותה עליכם לשלם, בדרך כלל, בכל מקרה; ישנן כמה תוכניות יוצאות מן הכלל, שבהן אינכם נדרשים לשלם את העמלה, אבל כדאי לברר זאת מראש, כי הסטודנטים המשרתים אתכם לא תמיד יודעים). לאחר כשלושה שבועות תוכלו לפנות לשירות הויזה שוב, על מנת לקבל את דרכונכם בחזרה, כאשר אשרת הלימודים מודבקת בו. גם אם אתם לומדים במוסד פרטי להשכלה גבוהה, כדאי לבדוק אם הוא חבר באגודת הסטודנטים (Studentenwerk) של ברלין - אם כן, אתם רשאים לפנות לשירות הויזה באחת האוניברסיטאות הציבוריות ולחסוך לעצמכם הרבה זמן ומאמץ.

גם אם אינכם יכולים כרגע להגיש בקשה מנומקת - אין פירושו של דבר שעליכם לעזוב את גרמניה. כאן נכנס לתמונה ביתר שאת יתרונכם כישראלים: מספיק שתראו שאתם מנסים לעשות משהו בכיוון שיוביל בעתיד לבקשה מוצדקת, כדי לקבל אישור זמני (המכונה בעגה המקצועית ״אישור פיקטיבי״ - Fiktionsbescheinigung). אישור כזה יכול להינתן כאשר לשכת הזרים חושבת שיש סיכוי ריאלי לקבלת אישור שהיה אמיתי בעתיד, כלומר האישור הזמני ניתן בהעדר החלטה אחרת בעניינכם (מכאן התואר ״פיקטיבי״).

האישור הזמני מאריך את הויזה האחרונה שלכם לתקופה של עד שלושה חודשים, שבסופם תיאלצו לסור שוב ללשכת הזרים, כדי לקבל אישור שהיה אמיתי או כדי לקבל הארכה נוספת. על־מנת לקבל את האישור הזמני תוכלו להראות, למשל, שאתם מנסים להתקבל לעבודה בכל מיני משרות רלוונטיות (בהתאם למה שלמדתם) או שאתם נמצאים כרגע בהליכי קבלה ללימודים – העיקר שתציגו משהו שמראה שאתם באמת עושים זאת ושיש סיכוי סביר שתצליחו בכך. האישור מאריך את האשרה האחרונה שהיתה לכם - כלומר, אם זו היתה אשרת תייר, מעמדכם כתיירים לא השתנה עם קבלת האישור הזמני.

בהצלחה!
יואב