רישום כתובת המגורים

סדר חייב להיות...

כל תושב בגרמניה חייב להירשם בלישכת הרישום (Meldebehörde) המצויה בכל משרד תושבים (Bürgeramt או Bürgerbüro - מעין שלוחה של ״משרד הפנים״ בניהול העיריה המקומית). חובת הרישום חלה עליכם לאחר חודשיים של מגורים בגרמניה, אך אתם יכולים להירשם גם מיד עם הגיעכם לגרמניה. מומלץ לעשות זאת, שכן זהו הליך בסיסי הנדרש עבור כל הצעדים הבאים.

כך או כך, הרישום בעירייה לא נגזר מקבלת אישור השהיה. להיפך: תנאי לקבלת אישור השהיה הוא כמובן הגשת הבקשה וחלק מהגשת הבקשה לקבלת אישור שהיה הוא הצגת אישור הרישום שלכם. כאמור, הרישום הוא הצעד הראשון.

מרגע שחובת הרישום חלה עליכם, החוק מקנה לכם שבועיים לבצע זאת, כך שגם אם בדיוק עברו חודשיים מיום נחיתתכם, אין צורך להיכנס לפאניקה. הרישום מבוצע על ידי מילוי טופס על ידי הדייר ונותן המגורים (בעל הדירה, המארח וכו׳). את הטופס תוכלו להוריד בקישור הזה: http://www.berlin.de/formularserver/formular.php?52009

לאחר מילוי הטופס וכשהוא חתום על ידי הדייר ועל ידי נותן המגורים, על הדייר לגשת למשרד התושבים הקרוב למקום מגוריו. אל תשכחו את הדרכון שלכם! את המשרד הקרוב תוכלו למצוא בעמוד הבא (עליכם ללחוץ על המחוז בתוך ברלין שבו אתם גרים, כדי לקבל רשימה של המשרדים הפועלים באותו מחוז. תוכלו לגשת לכל אחד מהם ובלבד שהם במחוז האחראי לכתובת שבה אתם נרשמים): http://www.berlin.de/verwaltungsfuehrer/buergerberatung

מסרו בכניסה את עניינכם (Anmeldung - רישום) ותקבלו מספר. הפקידים עוסקים גם בעניינים אחרים, ולכן תיאלצו לחכות לתורכם, אולם בדרך כלל התור אינו ארוך (כרבע שעה). מומלץ להגיע בשעות הבוקר, שכן בשעות הקבלה בערבים יש בד״כ עומס גדול הרבה יותר (לאחר שעות העבודה).

במחוז מיטה (Mitte), מרכז העיר, ישנה הנחיה מיוחדת עקב ריבוי מקרים של רישום כוזב: בנוסף לטופס הנ״ל עליכם להביא גם הוכחה בכתב מנותן המגורים (החתום על הטופס), שהינכם אכן גרים באותה כתובת. תוכלו להציג, למשל, חוזה שכירות, חוזה שכירות־משנה, חוזה קניית הדירה או פשוט הצהרה כתובה על ידי המארח שלכם. בשאר המחוזות בתוך ברלין, מספיק להביא את הטופס שצויין לעיל.

הרישום אינו כרוך בתשלום. לאחר הרישום תקבלו אישור עם חותמת, אותו תידרשו להציג, לצד הדרכון שלכם, במקומות שונים, למשל בעת בקשת אשרת שהיה בלשכת הזרים, בעת הרישום באוניברסיטה או על מנת להשאיל ספרים בספריה ציבורית. מומלץ לשמור אותו בארנק תמיד - אם יאבד, תוכלו לקבל אישור חדש.

במקרה של אי־מילוי הוראות החוק, קובע חוק הרישום של מדינת ברלין קנס בגובה של עד 500 אירו. אולם הקנס מושת בפועל לעתים רחוקות יחסית. אם איחרתם בכמה ימים, אל תחששו לבצע את הרישום - גשו בכל זאת למשרד התושבים והתנצלו, בדרך כלל זה מספיק (ובכל מקרה, הסיכויים לצאת מזה ללא פגע גדולים הרבה יותר מאשר לאחר דחיה של כמה חודשים). בכל מקרה, את תאריך הכניסה לדירה - עליכם להירשם כאמור בתוך שבועיים מיום כניסתכם לדירה - אתם רושמים בעצמכם בטופס. אם אתם מגישים עם הטופס גם את חוזה השכירות,עליכם להקפיד על כך שהתאריך שרשמתם בטופס יהיה זהה לתאריך הנקוב בחוזה השכירות.

פרטים נוספים על נהלי הרישום תמצאו (בגרמנית) באתר הבא:
http://www.berlin.de/buergeramt/index.php?dienstleistung=65092

בכל מקרה של מעבר דירה - בתוך ברלין או בתוך גרמניה - יהיה עליכם לחזור על התהליך ולעדכן את הרישום. גם במקרה זה עומדים לרשותכם שבועיים למלא את חובתכם. במעבר דירה, אין צורך לבצע ביטול רישום במקום מגוריכם הישן: זה יבוצע עבורכם כאשר תרשמו במקום החדש, כל עוד המעבר הוא בתוך גרמניה (Ummeldung). במקרה כזה חשוב שתסמנו בטופס, שאתם מוותרים על מקום המגורים הקודם, אחרת לא יבוצע עבורכם ביטול הרישום שם. כדאי לבטל את הרישום בכתובת הישנה, שכן במרבית המקומות בגרמניה מוטל מס מיוחד על רישום כפול (בגובה של כחמישה עד עשרה אחוזים משכר הדירה, בהתאם להנחיות בעיר שבה אתם רשומים עם ״דירה שניה״).

אם אתם עוזבים את גרמניה (למשל בחזרה לישראל), חשוב לפנות כמה ימים לפני העזיבה ביוזמתכם למשרד התושבים על מנת לבצע ביטול רישום (Abmeldung). אם לא תעשו כן, תסתכנו בקבלת קנס בשלב כלשהו בעתיד, כאשר תחזרו לגרמניה ותנסו להירשם מחדש.

בהצלחה!
יואב