שירותי ייעוץ

לא להתייאש: לרשותכם עומדים שירותי ייעוץ למהגרים.

בניגוד להרבה מדינות אחרות בגרמניה, מדינת ברלין מציעה לאנשים הרשומים בברלין – בפועל גם לאנשים לפני רישום, שמגיעים למשרד הייעוץ – יעוץ בחינם בנושאי הגירה. מדובר במשרד של ״הממונה על ההשתלבות וההגירה״ (Beauftragter für Integration und Migration). משרד זה מציע יעוץ בשני מסלולים:

1.    הייעוץ הסוציאלי: כמי שמגיעים ממדינה מערבית כדוגמת ישראל, שסדרי החיים בה דומים מאד לאלו שבגרמניה (בהשוואה למדינות העולם השלישי), סביר מאד להניח שלא תזדקקו לייעוץ במסלול הזה.

2.    הייעוץ המשפטי: במסלול הזה מטפלים בשאלותיכם בנוגע לויזה, עבודה וכדומה בהבטים המשפטיים (מה לעשות, מה מותר, מה אסור וכיו״ב). זה המסלול הרלוונטי עבורכם.

על מנת לקבל את הייעוץ, הניתן בגרמנית וגם בשפה האנגלית (לצד טורקית, וייטנאמית וכמה שפות אחרות), אין צורך לקבוע תור. הגיעו פשוט למשרד בשעות הפעילות, פנו לפקיד הקבלה ואִמרו לו שאתם מבקשים ייעוץ משפטי. תקבלו מספר (איך אפשר בלי?) ולאחר המתנה לא ארוכה של כעשר דקות עד רבע שעה (אם בכלל), תיקראו להיכנס לחדר הייעוץ, שם תוכלו לשטוח את בעיותיכם ושאלותיכם בפני אחד היועצים.

כדאי מאד להיעזר בשירות זה - הוא פשוט, נוח ובעיקר: בחינם. אולם, כמו כל דבר בחינם, יש לזה מחיר: כדאי מאד לבדוק בבית את ההנחיות והטיפים שקיבלתם שם (מניסיון, כבר קיבלתי שם ייעוץ מוצלח מאד וגם גרוע מאד, תלוי מי היה היועץ).

בכל מקרה, הייעוץ הזה עשוי לעזור לכם להימנע משגיאות גסות. לעובדים בלשכת הזרים אין זמן לייעץ לכם, ולכן הם בד״כ לא יעשו זאת. בנוסף, במשרד הייעוץ תוכלו לספר ולומר הכל – הם לא מקבלים שום החלטה ולכן אין שום סכנה. הם אפילו ינסו לעזור לכם למצוא דרך חוקית לממש את מטרותיכם בתחום ההגירה. לעומת זאת, בלשכת הזרים אינם יכולים לנהל שיחה באופן חופשי – אם באתם כדי לעבוד, לא כדאי לציין זאת כאשר אתם מבקשים אשרת לימודים.

פרטים נוספים על שירותי הייעוץ תמצאו באתר של ״הממונה״: http://www.berlin.de/lb/intmig

את הכתובת, דרכי ההגעה ושעות הפתיחה תמצאו כאן: http://www.berlin.de/lb/intmig/oeffnungszeiten.html